środa, 24 września 2014

Czym jest FLAT DESIGN?

Projektowanie graficzne Ewelina Bogacz eb-studio.pl
Flat UI Design.
Flat design jest trendem projektowania stron internetowych oraz interfejsów aplikacji i systemów operacyjnych charakteryzujący się płaskim wyglądem: płaskie minimalistyczne ikony, płaskie menu, wyraziste kolory, płaskie ilustracje i otwartą przestrzeń. Ikony to zwykle proste symbole, menu są płaskie jednokolorowe. Strony internetowe zaprojektowane w ten sposób charakteryzuje dużo przestrzeni i minimalizm.

Microsoft był jednym z pierwszych, którzy zastosowali ten styl projektowania do jego interfejsu(Metro UI). Tak więc można określić, iż moda na tzw. płaskie projektowanie nadeszła wraz z pojawieniem się systemu Windows 8.

Minimalistyczny nie oznacza nudny.

We flat design, elementy ozdobne są postrzegane jako źródło niepotrzebnego bałaganu.  Nie przekłada się to  na aspekt funkcjonalny, a służy tylko odwróceniu uwagi użytkowników. I to jest najważniejszy powód dlaczego w obecnych czasach projektuje się płasko i przejrzyście.

Płaskie projektowanie (flat design) stało się bardzo popularne od 2013 roku, kiedy to firma Apple, wprowadziła całkiem nowy(spłaszczony) interfejs użytkownika w swoim produkcie - iOS 7. Od tego momentu w sieci pojawia się coraz więcej projektów, w których nie zobaczymy gradientów, cieni, ani żadnych innych efektów służących nadaniu głębi elementom pojawiających się w projektach. 
Projektowanie graficzne Ewelina Bogacz EB Studio
Flat Design. Strona przygotowana zgodnie z płaskim projektowaniem. 

Aby zaprojektować skuteczną płaską stronę, wszystkie elementy konstrukcyjne muszą koncentrować się na tej idei prostoty. W płaskim projekcie spotkać można także wykorzystywanie najnowszych rozwiązań technologicznych jak HTML5/CSS3, efekty typu parralax, polegające na zachodzeniu tła każdej sekcji na siebie – dodając prędkości ich przesuwu, dostajemy wówczas wrażenie głębi całego układu. Ostatecznie cały projekt prezentuje się przejrzyście, czytelnie, a jednocześnie nie jest pozbawiony efektów.
Projektowanie graficzne Ewelina Bogacz EB Studio
Flat Design. Strona przygotowana zgodnie z płaskim projektowaniem.

Stałe, żywe kolory, proste kształty, przestrzenie, a także stosowanie bezszeryfowej typografii zapewnia czysty, ostry dodatek do ilustracji. Elementy interfejsu użytkownika, takie jak przyciski i linki są wyraźne i widoczne. Odpowiednio dobrana, ciekawa czcionka potrafi zdecydowanie podnieść pierwsze wrażeniu oglądającego – flat design nie istniał by bez połączenia koloru z pismem – zastosowaniem różnej wielkości, grubości dla nagłówków, krótkich bloków tekstu wprowadzającego, opisowego lub dużych tłustych cyfr adresu czy wyliczeń etc, tak aby finalnie cały projekt prezentował się przejrzyście, czytelnie, a jednocześnie nie był pozbawiony efektów.Projektowanie graficzne Ewelina Bogacz EB Studio
Odświeżenie logotypu w stylu Flat Design.
Projektowanie graficzne Ewelina Bogacz EB Studio
Flat design.
W poszukiwaniu ciekawych inspiracji polecam przeglądnąć:
http://flatinspire.com
http://www.pinterest.com/baluqa/flat-design-inspiration/

Zainteresowanych projektami stron zapraszam na http://eb-studio.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz