niedziela, 7 września 2014

Malarstwo akrylowe


Malarstwo akrylowe to wszechstronna technika malarska, umożliwiająca malowanie zbliżone do techniki olejnej lub akwarelowej. Tajemnica tkwi w farbie akrylowej. Powstaje ona przez połączenie pigmentu ze spoiwem z żywic syntetycznych oraz wodą. Jeśli farby mają konsystencję zawiesiny (pakowane w słoiki), świetnie nadają się do malowania techniką farb wodnych, są nawet łatwiejsze w użyciu niż akwarele, ponieważ umożliwiają retuszowanie. Z kolei farby akrylowe pakowane w tuby, mają konsystencję farby olejnej, zachowują ślad pędzla czy szpachli, są doskonałe do impastów i co ważne, mają niższą cenę niż oleje i szybciej schną, chociaż ta zaleta może być wadą, jeśli artysta długo operuje farbą na podłożu.

Żyrafy. Obraz akrylowy. Autor: Ewelina Bogacz
Proces jej schnięcia, który trwa od 15 minut do kilku godzin, można przedłużyć, spryskując obraz wodą lub używając odpowiednich środków opóźniających wysychanie, a farby należy kłaść na specjalne palety do akrylu, utrzymujące wilgoć.

Baletnica. Obraz akrylowy cz-b. Werniksowany. Autor: Ewelina Bogacz
Podobrazia stosowane w malarstwie akrylowym również są różnorodne. Do najczęściej używanych podłoży należy: płótno, papier, płyta wiórowa, drewno, metal, a nawet ściany i mury, ponieważ farby akrylowe są dostępne również w sprayu dla amatorów techniki graffiti. Warto przy wyborze podobrazia pamiętać, że akryl nie przylega do powierzchni zawierającej olej lub wosk, dlatego podłoże musi być zagruntowane farbą akrylową - podobrazia pod farbę olejną nie nadają się do akrylu. Główną zaletą akrylu jest fakt, że w trakcie pracy można go zmywać wodą, nie trzeba używać rozpuszczalników do czyszczenia pędzli, natomiast po wyschnięciu warstwa farby jest wodoodporna i szybko można nakładać kolejne warstwy, zarówno kryjące, jak i laserunkowe. Farba akrylowa jest trwała, elastyczna, odporna na starzenie, nie żółknie, nie kruszeje – wszystkie te zalety przyczyniają się do coraz większej popularności tego medium malarskiego wśród artystów i hobbystów.

Akryl na płótnie zabezpieczony werniksem. Tematyka - natura. Autor: Ewelina Bogacz

 Farby te są stosunkowo „młode”. Karierę rozpoczęły w latach 50-tych XX wieku. Wśród artystów, którzy tworzyli techniką akrylową, można wymienić: Marka Rothko, Jacksona Pollocka i malarzy pop artu, takich jak: Andy Warhol i Roy Lichtenstein.

Ewelina Bogacz malarstwo

Abstrakcja. Akryl na płótnie, werniksowany, z odatkiem srebra(płaki). Autor: Ewelina Bogacz 

Obrazy akrylowe mają głębokie barwy, lekki połysk. Dla ochrony przed zanieczyszczeniami i uwydatnienia koloru można je, tak jak obrazy olejne, werniksować odpowiednim medium. Dzieła namalowane tą techniką nie wymagają szczególnych warunków przechowywania i eksponowania, dlatego zdobywają sobie coraz więcej zwolenników także wśród kolekcjonerów.

Serdecznie zapraszam na mój profil na http://pl.pinterest.com/ewelinabogacz/

źródło: plastyk.pl, ladnydom.pl
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz