środa, 1 października 2014

Bardziej czytelna typografia

W pewnym sensie świat typografii jest jak świat mody - ponadczasowy wygląd nigdy nie wychodzi z obiegu.

 
typografia EB studio

 

Wybieraj dużą czcionkę do zwiększenia czytelności i zainteresowania treścią.


Zwiększenie tekstów to świetny sposób, aby wypłynąć na fali w zalewie treści internetowych . Duży tekst nie jest już tylko dla nagłówków tak jak kiedyś. Dziesięć lat temu, czcionki 8-punktowe były powszechnie stosowane do typu budowy . Jednak od 2009 roku, 13-punktowy tekst w sekcji stał się najbardziej popularny. Nie jest także niezwykłe zobaczyć 16 i 18-punktowe typografie w stronach internetowych. Duże czcionki są czytelne i podkreślają frazy kluczowe. 
Z przyrostem  45% wśród  użytkowników preferujących urządzenia mobilne do czytania, ma to sens, aby poprawić czytelność na mniejszych ekranach. Duże czcionki nie gubią się także na desktopach.

typografia, web fonts
Typografia w projektowaniu.

Stwórz stronę bardziej spersonalizowaną z ręcznie wykonanych krojów czcionek.


Wielu projektantów decyduje się na ręczne kroje by ustawić swoją pracę pod siebie. Te niestandardowe czcionki są wyjątkowe, i nadają tej pracy osobistej, intymnej atmosfery. Zwracają również oko i zaangażowania użytkowników z treści. Mimo, że tego typu czcionki nie będą pasować do wielu tradycyjnych biznesów, są one idealne dla oddolnych działań, takich jak, strony fleerancerów organizacji non-profit i marek kreatywnych.

Odnaleźć więcej wolnej przestrzeni aby dodać oddech treści.


W obecnych czasach coraz więcej projektantów celebruje czystą przestrzeń(w jednolitych jasnych kolorach, bez tapety pod spodem) co daje czcionce miejsce do oddechu. Projektanci "bawią się" koncepcją i kreują minimalistyczne, przejrzyste w treść i formę projekty.
Tendencja ta sprawia, że treść jest bardziej przystępna dla użytkowników urządzeń mobilnych. Styl jest bardzo czytelny i nie prowadzi do zawrotów głowy przy przeglądaniu zarówno na smartfonie jak i desktopie. 

Połącz artystyczną typografie z dużymi grafikami.


Obecnie coraz więcej projektantów decyduje się na wybór estetycznych czcionek na dużych krajobrazowych grafikach/zdjęciach. Być może w tym nowoczesnym designie czas przemyśleć jeszcze raz stare powiedzenie że "obraz znaczy więcej niż tysiąc słów".

Korzystaj ze zbioru czcionek w tej samej przestrzeni.


web fonts in design
Typografia w web designie.

Dawno minęły czasy, gdy dokument HTML zawierał tylko jedną czcionkę. Obecnie  projektanci łamią te zasady i stosują dwa, trzy lub nawet cztery kroje na  stronach internetowych. Do tego dochodzi różna wysokość, szerokość i kerning. Oczywiście ma to sens, gdy czcionki uzupełniają się wzajemnie.

Zainteresowanych zapraszam do śledzenia mojego bloga oraz profilu na G+,  już niebawem kolejny artykuł dotyczący typografii i zastosowania go w dokumentach HTML. :)

Więcej inspiracji: http://www.pinterest.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz